Haber

Yunanistan Göç Bakanı Türkiye’ye

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis, Salı günü Türkiye’ye giderek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile depremden etkilenen Hatay ve çevresini ziyaret edeceğini duyurdu. Süleyman Soylu ile birlikte depremden ağır şekilde etkilenen Hatay ve çevresini ziyaret edeceğini duyurdu. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos da Salı günü Türk mevkidaşı Hulusi Akar ile görüşeceğini duyurdu.

Gözlemciler, 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen şiddetli depremlerin ardından iki NATO üyesi ülkenin gerilimi azaltmak için çalıştığını belirtiyor. Bu süreçte Yunanistan’ın depremler sonrası Türkiye’ye yaptığı yardımların da etkisi olduğu söyleniyor. Yunan Kathimerini gazetesinde pazar günü yayınlanan haberde “Ankara’nın hali değişti” ibaresine yer verildi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de Türkiye’de yaşanan deprem felaketi ve Yunanistan’ın en ağır tren kazasının ardından iki komşu ülke arasındaki ilişkilerde karşılıklı dayanışma ruhuyla bir yumuşama yaşandığını ifade etti.

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine hazırlanırken, Yunanistan’da 21 Mayıs’ta genel seçim yapılacak. Bu süreçte müttefik ülkeler, NATO üyesi iki ülkeyi Doğu Akdeniz’de başta deniz sınırları ve egemenlik hakları olmak üzere birçok konuda yıllardır yaşanan gerilimi azaltmaya davet ediyor.

dpa, DW/AI, HT

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu