Haber

Pakistan’da yaklaşan kış, kamplarda doğan 4 bin 118 bebek için endişeleri artırdı

Pakistan’ın Sind eyaletinde sağlık yetkilileri, yaklaşık 2 ayda selzedelerin hayat sürdüğü çadır kamplarında 4 bin 118 bebeğin dünyaya geldiğini belirterek, yaklaşan kışın yenidoğan bebeklerin sağlıkları konusunda endişe oluşturduğunu bildirdi.

Ulusal basındaki haberlere göre, yetkililer, 9 Eylül-31 Ekim’de selzedelerin yaşadığı çadır kamplarında 4 bin 118 bebeğin dünyaya geldiğini açıkladı.

Yetkililer, 4 bin 191 bayanın da emzirme devrinde olduğunu vurgulayarak, yenidoğanlarla birlikte toplamda 8 binden fazla kişinin yüksek risk altında olduğunu aktardı.

Doğum yapan bayanların makûs beslenme ve başka sıhhat komplikasyonları ile karşı karşıya kaldığını lisana getiren yetkililer, 1 Kasım itibariyle kamplarda 6 bin 311 gebe bayanın bulunduğunu kaydetti.

Yetkililer, kuvvetli koşulların dışında yaklaşan kışın, selzedelerin yaşadığı çadır kamplarında yenidoğan bebeklerin ve bayanların sıhhati konusunda telaşa yol açtığını belirtti.

Sağlık uzmanları ve bölgede yardım çalışmaları yürüten sivil toplum örgütlerinin gönüllüleri de bu durumun alarm verici olduğunu ve çok sayıda selzedenin barınma imkanı olmadan açık hava altında yaşadığını aktardı.

Sel felaketinde 1739 kişi ölmüştü

Pakistan’da muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketinde 1739 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 13 bin kişi yaralanmıştı.

Sel felaketi sebebiyle meskenlerini kaybeden on binlerce kişi çadır kamplarında hayatını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu